Sushi Bar

Sushi Bar

Bardzo wiele mówi się w ostatnim czasie o tak zwanej zdrowej kuchni. Wynika to przede wszystkim z  faktu wpływu odżywiania na zdrowie człowieka, co pociąga....

przemysł chemiczny, procesy chemiczne, gastronomia

Zdrowe gotowanie

2014-04-26 | Paweł Sozański

Bardzo wiele mówi się w ostatnim czasie o tak zwanej zdrowej kuchni. Wynika to przede wszystkim z  faktu wpływu odżywiania na zdrowie człowieka, co pociąga za sobą oczywiście bardzo poważne konsekwencje. Myśląc o zdrowiu, w kontekście diety, najczęściej skupiamy się na odpowiednim doborze produktów, porcjach zalecanych dla spożycia dziennie, oraz ewentualnie źródle z którego dokonujemy zakupu, zwłaszcza w kontekście surowców takich jak mięso, warzywa i owoce. Rzadziej natomiast nasza uwaga skierowana jest na kwestie związane z obróbką kulinarną tych produktów.

Jednocześnie ten czynnik stanowi bardzo istotny, czy wręcz kluczowy aspekt w całokształcie naszych działań, ponieważ nawet zdrowe produkty, nieodpowiednio przygotowane pod względem technologicznym, mogą stać się źródłem substancji szkodliwych dla zdrowia. Mowa tu między innymi o naczyniach w jakich dokonujemy obróbki, a więc czy wybieramy te o charakterze zdrowszym, na przykład patelnie teflonowe, czy skupiamy się na tańszych, ale mniej wydajnych produktach. Teflon, jest bowiem materiałem, który nie tylko pozwala zmniejszyć ilość dodawanego do potrawy tłuszczu, czy wręcz całkowicie go wykluczyć, ale również zniwelować kwestie związane z uwalnianiem szkodliwych substancji, jak ma to miejsce w przypadku uszkodzonego naczynia emaliowanego.

Istnieją różne rodzaje patelni teflonowych, wśród których największym zainteresowaniem i zarazem najlepszą opinią cieszą się te, które zawierają powłoki antyadhezyjne. Zapobiegając przywieraniu surowców czy produktów i chroniąc przed przypalenie, wpływają nie tylko na smak potrawy, ale również na jej jakość i element związany ze stopniem jej wykorzystania oraz efektem zdrowotnym. Teflonowanie powierzchni nie jest procesem skomplikowanym, ani też specjalnie kosztownym, dlatego też ceny tego rodzaju produktów nie należą do szczególnie kosztownych. Nasza uwaga koncentruje się jednak często właśnie na nich, ponieważ im droższa patelnia, tym lepszych efektów jej zastosowania możemy się spodziewać.

Więcej informacji na temat teflonu i jego zastosowań w domowej gastronomii znajdziecie na stronie www.nelvi.pl.

Skojarzone z tym artykułem:


Opinie internautów

Twoja opinia na ten temat jest dla nas bardzo ważna. Podziel się ze mną swoją opinią w tym temacie.

Twój pseudonim:

Twoja opinia: