Sushi Bar

Sushi Bar

Wiele osób codziennie pije chociaż jedną filiżankę kawy. Wybierając interesujący nas napój na półce sklepowej większość zwraca uwagę na producenta,....

catering, gastronomia, żywienie

Sekrety kawy Arabica

2014-06-09 | Paweł Sozański

Wiele osób codziennie pije chociaż jedną filiżankę kawy. Wybierając interesujący nas napój na półce sklepowej większość zwraca uwagę na producenta, jednak nie są świadomi rodzaju kawy, jaki wybierają. Najczęściej spotykanym rodzajem jest kawa Arabica. Stanowi ona zdecydowana większość na rynku konsumenckim. Jest to jeden z najdłużej produkowanych rodzajów czarnego trunku, którego początki sięgają XV wieku. Dzięki temu, przez wielu uważana jest za najbardziej szlachetną kawę, a niektóre jej odmiany są bardzo drogie. Swoją nazwę zawdzięcza Arabom, którzy sprowadzili ją z Afryki Wschodniej do Arabii. Dzisiejsze odmiany kawy Arabica, których jest ponad dwadzieścia, pochodzą przede wszystkim z plantacji w Kolumbii i Brazylii, a także z Afryki Równikowej, Indii oraz z wyspy Jawa.

Kawa Arabica charakteryzuje się swoim łagodnym smakiem. Spowodowane jest to małą ilością kofeiny zawartej w prażonych ziarnach, której jest zaledwie około 1,5%. Sprawia to, że czarny napój nie jest taki gorzki, jak inne rodzaje kawy oraz nie jest tak bardzo intensywny. Swoją popularność wśród smakoszy zapewnia jej  wyśmienity aromat oraz lekko kwaskowaty smak, połączony z nutką owoców. Walory smakowe i zapachowe oczywiście zależą od kraju pochodzenia ziaren. Właśnie ich kwaskowaty posmak pozwala na rozpoznanie miejsca uprawy oraz nadaje jej indywidualnego charakteru.

Jednakże kawa ta jest bardzo trudna w uprawie oraz kapryśna. Potrzebna więc jest duża wiedza i cierpliwość w trakcie jej uprawiania oraz specyficzne warunki klimatyczne. Przez swoją małą zawartość kofeiny, jest znacznie mniej intensywna niż inne rodzaje kawy oraz w mniejszym stopniu wpływa na nasz organizm. Zatem, jeśli ktoś potrzebuje dużej dawki energii i pobudzenia powinien sięgnąć po mocniejszą, np. Robustę. Wybór więc pozostaje indywidualną kwestią każdego z nas i uzależniony jest od naszych potrzeb.

Skojarzone z tym artykułem:


Opinie internautów

Twoja opinia na ten temat jest dla nas bardzo ważna. Podziel się ze mną swoją opinią w tym temacie.

Twój pseudonim:

Twoja opinia: