Sushi Bar

Sushi Bar

Niezależnie od tego czy prowadzisz restaurację z domowym jedzeniem, osiedlową pizzerię czy nawet bar z przekąskami - menu musi być niebanalne. Coraz więcej....

restauracja, gastronomia, jedzenie

Jak przygotować menu restauracji?

2014-05-10 | Joanna Harasimowicz

Niezależnie od tego czy prowadzisz restaurację z domowym jedzeniem, osiedlową pizzerię czy nawet bar z przekąskami - menu musi być niebanalne. Coraz więcej podróżujemy, więc coraz więcej wiemy o jedzeniu z różnych zakątków świata. Polacy nie ograniczają się już tylko do śniadań kontynentalnych w hotelowych bufetach i obiadokolacji po powrocie z plaży czy zwiedzania.

Wiele osób w ogóle rezygnuje z wykupowania wyżywienia na zorganizowanych wyjazdach, by spróbować lokalnych specjałów. Przekłada się to na większe oczekiwania wobec rodzimych restauratorów. Po powrocie z zagranicznych wojaży nadal chcielibyśmy jeść wyszukane posiłki. I tu pojawia się problem, bo niejedna restauracja skupia się bardziej na wymyślnych nazwach, niż na przygotowywaniu niebanalnych posiłków. Z reguły wszyscy popełniają bowiem ten sam błąd - przygotowują zbyt wiele pozycji i prześcigają się w konstruowaniu językowych karykatur, które rzekomo mają intrygować.

Tymczasem badania niezbicie dowodzą, że najbardziej skuteczne jest przygotowanie ok. pięciu głównych dań, które będą jasno opisane, by klienci po prostu wiedzieli co zamówić. Menu restauracyjne nie może przytłaczać, ani onieśmielać, a obco brzmiące nazwy dań mogą sprawić, że nasi klienci nie będą czuli się swobodnie, co już na starcie jest fatalnym wrażeniem w każdej restauracji.

Jeżeli szukasz w Krakowie restauracji z dobrym i niedrogim jedzeniem rozpocznij swoje poszukiwania od przeszukania bazy gastronomicznej na stronie www.krainasmaku.net.

Skojarzone z tym artykułem:


Opinie internautów

Twoja opinia na ten temat jest dla nas bardzo ważna. Podziel się ze mną swoją opinią w tym temacie.

Twój pseudonim:

Twoja opinia: